Každé řemeslo se dá dělat různě. 

My se přikláníme ke kvalitnímu výrobku vytvořenému poctivě a s láskou. Pro ty, co to cítí stejně a hledají, kde takovou věc najít, jsme se rozhodli tvořit i my. 

JAK TO CELÉ ZAČÍNÁ... A NEKONČÍ

Je to jak se vším. Pokud chceme vyrobit kvalitní výrobek, musíme začít výběrem kvalitní kůže. 

Pokud vás zajímá, co kvalitu a výslední produkt ovlivňuje, nebo jen chcete více proniknout do žargonu kožedělníků, podívejte se třeba na video. 

Dozvíte se rozdíl mezi vrchní částí kůže a štípenkou, nebo  co znamená genuine leather. 

**************************************************

ČINĚNÍ KŮŽE

Kůže, useň, kožešina? Slovo kůže označuje nezpracovanou surovinu – kůži ze zvířete. Po jejím zpracování vzniká useň, slovo kůže se obvykle používá jako synonymum. Kožešina je kůže, na které je ponechána srst. Abychom získali kůži, ze které je možné tvořit výrobky, tedy ohebnou a trvanlivou, je potřeba ji zpracovat - vyčinit. 


 

Přírodní činění je nejstarší, organická metoda, která je zároveň nejsložitější a nejdražší. Využívají se při ní rostlinné činidla, získané například z kůry, kořenů či listů stromů. Jen málo koželužen je dnes schopno činit kůži tímto způsobem, proces vyžaduje vysoce kvalifikované řemeslníky a obvykle trvá několik měsíců.

*

Složitost, nákladnost a čas spojený s přírodním činěním vedli v 19. století k rapidnímu vývoji chemického činění, a to hlavně z důvodu rychlosti zpracování – celý proces může být automatizován a kůži lze takhle vyčinit již za jeden den. Typickým zástupcem chemického činění je chrom, jehož soli patří do skupiny minerálních tříslovin.  Chemickým způsobem se dnes činí zhruba 90% světové produkce kůží.

*

Latigo useň je vyčiněná kombinací chromu a přírodního třísla, obvykle doolejována nebo voskována. 

       

       PŘÍRODNĚ ČINĚNÁ KŮŽE

 • využívá tradiční přístup, známý od doby, kdy člověk začal kůži zpracovávat
 • odstíny jsou bohaté na přírodní zemské tóny a časem se mění, tmavnou a získávají patinu
 • kůže je pevná a odolná, časem používáním měkne
 • lze ji snadněji poškrábat, mělké škrábance mohou být vyleštěny
 • nepůsobí uměle, má přirozený vzhled a osobitou zemitou vůni
 • v procesu činění se spotřebuje více vody, vzniká zcela organický materiál s biologicky rozložitelnými složkami

       CHEMICKY ČINĚNÁ KŮŽE

 • je k dispozici v širokém spektru barev, které se časem nemění
 • patina se netvoří tak rychle a nebo ne v takovém rozsahu
 • je měkčí a jemnější, méně citlivá na skvrny od vody
 • vlákna a struktura kůže není tak viditelná, působí více uměle
 • není biologicky rozložitelná, nedochází k odbourání přidaného chromu

PÉČE O KŮŽI

Kůže je krásný přírodní materiál, který při správné péči vydrží řadu let.

O prvotní péči se postaráme my, než vám výrobek odešleme. Není tedy potřeba utíkat do obchodu a nakupovat kosmetiku pro nový přírůstek. Jednou za čas, v závislosti na užívání a podmínkách, je však potřeba koženému výrobku věnovat pozornost a péči. Odvděčí se vám tím, že obnoví svoji přirozenou krásu a prodloužíte tak jeho trvanlivost.

Kožený výrobek doporučujeme alespoň dvakrát do roka očistit a ošetřit, aby se zabránilo vysychání a praskání kůže. Než kůži začneme ošetřovat, je potřeba ji očistit od prachu a nečistot. K tomu nejlépe poslouží jemný suchý kartáč, pomocí kterého odstraníme prach a případné nečistoty i z hůře dostupnějších míst a ohybů. Lze také použít mírně navlhčený bavlněný hadřík. Následně kůži po celém povrchu ošetříme vhodným přípravkem – krémem, balzámem nebo včelím voskem. Necháme přípravek vstřebat a oschnout, případně vyleštíme bavlněným hadříkem, v závislosti na druhu kůže. V případě potřeby postup opakujeme.

Kožené výrobky nikdy nenamáčíme, chráníme před deštěm, nedrhneme běžnými čistícími prostředky v domácnosti, nesušíme v blízkosti zdroje tepla, neskladujeme na přímém slunečním světle. Stříkáním různých impregnací může dojít ke změně barvy výrobku. Pokud je nutné kůži ošetřit tímto způsobem, vždy je nutné vyzkoušet reakci přípravku s kůží na méně viditelném místě (například na dně batohu). Výrobky, které nebudeme delší dobu používat, je vhodné umístit do protiprachového pytlíku, případně postačí jakákoliv bavlněná textilie, do které výrobek zabalíme.

Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se mechanickému poškození – odření, poškrábání. K tomu může dojít například pokládáním kabelky na zem. Pokud odstraňujeme škrábanec nebo skvrnu, vždy ošetřujeme celý výrobek, abychom předešli flekatému vzhledu. Doporučujeme používat bezbarvé krémy a balzámy. Barevné varianty, které jsou k dispozici, máme z praxe odzkoušeny spíše na boty. Na jiných výrobcích by mohlo nejenom dojít ke změně původní barvy výrobku, ale také k „pouštění“ barevného pigmentu. 

ZE ZÁKULISÍ

Která část na práci s kůží vás baví nejvíce?

A: Šití. Miluji ten pocit, když už je vše nachystané, nařezané a krásnou kůži ještě povýší ruční steh. Navíc je to většinou jeden z posledních kroků, detail, který dotvoří celkový výsledek.

R: Mám rád práci tvořivou, kde se můžu odvázat a zároveň vidět rychlý výsledek. Takže asi barvení, patinování.. čarování :)


Jak se vám v dílně pracuje společně? Nevadí vám, že jste pořád spolu?

A: Když si pustí tu svoji hudbu do sluchátek, tak dobře (smích). Mluvené slovo posloucháme společně, ale pravda je, že když se hodně soustředím, začínám novou věc nebo potřebuji přemýšlet, tak mám nejraději naprosté ticho.

R: Když si můžu pustit mluvené slovo, tak dobře (smích).

 

Máte to v práci nějak rozdělené?

A: Nejlepší kousky vznikají, když je tvoříme společně. Robert hodně prosazuje design, tvary, celkový vzhled.. Já zase přemýšlím nad funkcí a zpracováním, perfektně se tak doplňujeme. Ale pak se každý pustí do své práce. Kromě výroby je moje část ještě komunikace – texty na web, posty na sítě, e-maily..

R: Tak moje parketa jsou samozřejmě technické věci a zázemí. A kromě výroby ještě fotím.

 

Co pro vás znamená slovo „design“?

A: Povedené propojení funkce a vzhledu.

R: Waaau.

 

Jakou hudbu posloucháte?

A: Robertovu (smích)

R: Moriccone, Vivaldi, Hans Zimmer, Pink Floyd, Armin van Buuren, Nohavica...

 

Co děláte, když zrovna nejste v dílně?

A: Dělám něco někde jinde :) . K pasivnímu relaxu se moc nedostanu, ale když už, tak dobrá knížka – severské krimi a ideálně ve vaně...

R: Vařím, pracuji kolem srubu, rybařím..

 

Oblíbený večerníček?

A: Pá a Pí. Ale zjistila jsem, že to tu v ČR málokdo z našeho okolí zná, tak nevím, jestli se to tady vysílalo :)

R: Ahoj Ájo 

0
 .